« Powrót

Nordic Walking, a odchudzanie cz.2

,czyli korzyści z marszu Nordic Walking, dla osób, które chcą schudnąć!

Podczas spaceru prawidłową techniką marszu Nordic Walking pracuje ok. 90% mięśni zarówno dolnej, jak i górnej połowy ciała w organizmie, co świadczy o ogromnej efektywności chodu z kijami. Przyspieszamy przez to przemianę materii, spalanie kwasów tłuszczowych oraz wzmacniamy działanie enzymów trawiących tłuszcze. Daje to w wyniku spalanie tkanki tłuszczowej podwyższone o 40% w stosunku do zwykłych spacerów (ok. 120 dodatkowych kcal na godzinę!- w zależności od intensywności treningu). Nie zapominajmy, że osoby bardziej wydolne mogą z kijkami również biegać). Ponadto przez to, że mięśnie aktywizowane są równomiernie w całym organizmie, nie doświadczamy tzw. „zadyszki” w czasie chodu. Możemy przez to ćwiczyć dużo dłużej niż np. przy zwykłym biegu. Zapewnia to w rezultacie dodatkowe i z przyjemnością spalone kalorie 🙂

Rys. Porównanie pracujących grup mięśniowych podczas różnych aktywności ruchowych

Kolejnym plusem Nordic Walking jest wzmacnianie mięśni kręgosłupa, ramion oraz brzucha, co sprzyja zachowaniu odpowiedniej postawy. (o czym szczegółowo pisaliśmy w poprzednich artykułach). Pamiętajmy, że

dobrze ukrwione i wyćwiczone mięśnie spalają 4 razy więcej kalorii niż tkanka tłuszczowa – również podczas spoczynku!

Dobrze poprowadzony trening Nordic Walking to nie tylko marsze, ale jak już pisaliśmy w poprzednich artykułach masa ćwiczeń mobilizujących do pracy mięśnie całego ciała, które wzmacniają i modelują naszą sylwetkę! Wzmocnione mięśnie brzucha przytrzymują jelita, które podczas chodu są odpowiednio masowane. Bezsprzecznie sprzyja to przyspieszeniu trawienia, a to niewątpliwie służy odchudzaniu. Dodatkową zaletą jest likwidacja zaparć, które przyczyniają się do podrażnienia jelit i zatruć, jeśli treść pokarmowa zbyt długo zalega w jelitach.

Regularny trening Nordic Walking zwiększa wydolność krążeniowo – oddechową, przez co poprawia dotlenienie organizmu i zwiększa pobór tlenu o 20-60%. Polepsza to zdolność myślenia oraz samopoczucie. Poprzez zwiększenie drożności i gęstości naczyń krwionośnych zwiększa się ukrwienie nie tylko mięśni, ale również całego ciała. Bardzo istotną kwestią dla osób z nadwagą lub otyłych jest fakt, że idąc prawidłową techniką Nordic Walking odciążamy zarówno stawy kończyn dolnych, jak i kręgosłupa, dzięki temu nie musimy obawiać się o ich przeciążenie, które poprzez mikrourazy mogłoby prowadzić w rezultacie do zmian zwyrodnieniowych. Ponadto wspomaganie się podczas marszu kijami do Nordic Walkingu pomaga utrzymać równowagę, a w rezultacie zapobiega nieprzyjemnym i niebezpiecznym w skutkach upadkom.

Dodatkowo Nordic Walking jest bardzo dobrą formą ruchu dla osób, które chciałyby zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ daje poczucie przynależności do grupy oraz wsparcie i naturalną rywalizację, która motywuje do działania. Minimalizuje ponadto poczucie wstydu spowodowane ubiorem, co ma miejsce, np. na basenie.


Ze sportowym pozdrowieniem!
Helena i Marcin Szulc
Założyciele największej grupy Nordic Walking w Polsce MarszPoZdrowie.pl oraz szkoleniowcy w NordicWalkingPolska.pl

  • Nie miałeś nigdy do czynienia z instruktażem prawidłowej techniki Nordic Walking?
  • Czujesz, że potrzebujesz paru dodatkowych wskazówek?
  • Świetnie chodzisz, ale brakuje Ci motywacji, grupy do regularnch treningów?
  • Serdecznie zapraszamy na zajęcia szkoleniowe oraz grupowe! Wejdź na: szkolenia lub zajęcia regularne

Zajęcia z nami to nie tylko sucha nauka prawidłowej techniki marszu. Dodatkowo każde wyjście wzbogacamy poradami rehabilitacyjnymi, dietetycznymi, oraz podstaw dbania o własną figurę. Ponadto prowadzimy również przeróżne ciekawe ćwiczenia i zabawy integracyjno – sprawnościowe. Z nami dowiesz się jak dzięki odpowiednim ćwiczeniom z kijkami wzmocnić mięśnie całego tułowia, poprawić sylwetkę, spalić zbędne kilogramy oraz czerpać radość z każdego wyjścia!