Z kijami chodzę od 2011 roku. Miałam wtedy 61 lat. Nigdy nie byłam typem sportowca. Jedynym sportem, który uprawiałam to było żeglarstwo, a wiadomo, że tam pracuje bardziej wiatr niż nasze mięśnie i serce. Dziś nie wyobrażam sobie życia bez chociażby minimalnej aktywności sportowej.

Grand Prix Nordic Walking WPN Komorniki – Szreniawa

16.10.2017

15 października 2017 r. odbył się czwarty i ostatni etap Grand Prix Nordic Walking Wielkopolskiego Parku Narodowego – tym razem w Komornikach, a dokładnie w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie.

Na mecie stawiło się 135 zawodników. Pogoda dopisała. Po wielodniowym chłodzie i deszczu jaki nawiedzał nas w ostatnim czasie, wreszcie zrobiło się ciepło i było sucho. Temperatura ok. 18 stopni C w październiku zadowoliła wszystkich.

Impreza była świetnie przygotowana. Wydawanie pakietów startowych przebiegało sprawnie. Jeszcze przed zawodami można było napić się kawy i pożywić się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Marago Fit oraz Cukiernię Nowaczyk.
Przy stoisku Wielkopolskiego Parku Narodowego można było wziąć udział w konkursie i zdobyć interesujące nagrody.

Organizatorzy zadbali również o najmłodszych, dla których przygotowano ciekawe animacje.

Po przeprowadzeniu rozgrzewki przez przedstawicielkę z Nordic Walking Poland zawodnicy wystartowali. Podobnie jak w poprzednich etapach, najpierw mężczyźni od najmłodszych do najstarszych, następnie kobiety, również w tej samej kolejności.
Trasa wynosiła nieco więcej niż 7 km. Przebiegała w całości szerokimi ścieżkami po miękkim podłożu w lesie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Pierwsze trzy kilometry urozmaicone były niewielkimi wzniesieniami, ale w sumie trasę można określić jako łatwą. Szło się z wielką przyjemnością. Las o tej porze roku mienił się już różnymi barwami liści – było co podziwiać. W połowie trasy zaczęło przebijać się słońce, co jeszcze bardziej dodawało uroku tym zawodom. Po przybyciu na metę czekał na nas posiłek regeneracyjny do wyboru w postaci pożywnej zupy gulaszowej lub pysznej zupy jarzynowej, którą można było wygodnie zjeść przy piknikowych stołach.

Marsz Po Zdrowie tym razem reprezentowało 14 osób, z tego aż siedem stanęło na podium, w tym Piotr zajął drugie miejsce w Open, a Dominika S. i Mateusz stanęli na najwyższym miejscu w swoich kategoriach wiekowych.
W Szreniawie odbyło się również podsumowanie wszystkich czterech imprez, które odbyły się kolejno w Mosinie, Puszczykowie, Stęszewie i Komornikach – inicjatorów i partnerów projektu Aktywna Trójka – Trasy Trzech Aktywności. W klasyfikacji generalnej zawodnicy Marsz Po Zdrowie mogą również pochwalić się sporymi osiągnięciami. Pięć osób stanęło na podium, Edward zajął drugie miejsce w Open oraz pierwsze w kat. M 60+. Pierwsze miejsce zajęła również Dominika O. w kategorii K 16+.

Podobnie jak w poprzednich etapach, gdzie goszczące Gminy nagradzały swoich mieszkańców, tak i Gmina Komorniki przyznała swoim najlepszym zawodnikom puchary. I tu wśród najlepszych znalazł się Stanisław z Marsz Po Zdrowie.
Niespodzianką w Komornikach było uhonorowanie przepięknymi statuetkami w kształcie dębów najmłodszych i najstarszych zawodników, wśród których znalazł się Mateusz z naszej drużyny.

Ja zajęłam szóste miejsce w kat. K 60+ z czasem 1:08:58 godz. Czas mój pozostawia wiele do życzenia, ale biorąc pod uwagę, że miałam pierwszy raz w rękach kijki po przeszło miesięcznej przerwie, to nie było tak źle. Zastanawiałam się, czy w ogóle wystartować, ale żal mi było zrezygnować z udziału w finale tak świetnie zorganizowanej imprezy. W ostateczności zadecydowała zapowiedź ładnej pogody. W klasyfikacji generalnej zajęłam również szóste miejsce.
Na zakończenie imprezy organizatorzy poinformowali nas, że w następnym roku rozgrywki będą kontynuowane. Bardzo nas wszystkich to ucieszyło, gdyż wszystkie cztery imprezy zostały świetnie zorganizowane. Towarzyszyła im zawsze świetna atmosfera. Malownicze i piękne trasy, ciekawa przyroda Wielkopolskiego Parku Narodowego uprzyjemniały rywalizację. Profesjonalna obsługa sędziowska sprawowana przez sędziów Nordic Walking Poland gwarantowała, że zawody zostały rzetelnie ocenione. A więc: do zobaczenia za rok.