« Powrót

Nordic Walking, a odchudzanie cz.1

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami i można już ją wyczuć w powietrzu, dlatego zajmiemy się tematem, który niewątpliwie zainteresuje sporą część osób – wymianą opon zimowych na letnie, czyli zrzuceniem zbędnych kilogramów 🙂 Jednak na początku naszego artykułu stanowczo podkreślamy, że celebrujemy sylwetki zdrowe, o prawidłowych wskaźnikach oraz odpowiednim składzie ciała uzyskane poprzez uczciwą, systematyczną aktywność fizyczną oraz racjonalne odżywianie, a nie wychudzone poprzez nadużywanie nadmiernej ilości drastycznych diet.

NIE!!                                                               TAK !!                                                           NIE!!

Jak powszechnie wiadomo zarówno nadwaga, jak i otyłość to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, które prowadzi do licznych powikłań narządowych. Przyjęto, że aby o nich mówić tkanka tłuszczowa u kobiet musi przekroczyć 30% , natomiast u mężczyzn 25% masy ciała. To bardzo rozległy i poważny problem. Szacuje się, że otyłość lub nadwagę ma nawet 60% ludności Polski. Dane te wahają się w zależności od regionu i płci.
Główne determinanty powodujące nadwagę lub otyłość to, czynniki genetyczne, psychologiczne, fizjologiczne, przebyte choroby, zażywane leki oraz najważniejszy, na który mamy ogromny wpływ – styl życia.

PAMIĘTAJMY! głównym powodem otyłości jest nadmiar energii spożywanej w stosunku do tej, którą wydatkujemy w ciągu naszego całego dnia oraz nocy!

Negatywnych skutków nadwagi i otyłości jest mnóstwo – zaczynając od problemów ortopedycznych takich jak zmiany zwyrodnieniowe, bóle w odcinkach kręgosłupa (głównie lędźwiowym), poprzez cały układ krążeniowo – oddechowy ( miażdżyca, choroby i zawał serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, żylaki kończyn dolnych), na zaburzeniach w układzie rozrodczym oraz hormonalnym kończąc. Nie można pominąć również problemów natury psychologicznej i niestety często społeczno – emocjonalnej.
Rozróżnia się dwa typy otyłości: brzuszną oraz pośladkowo-udową.

Typ brzuszny, inaczej zwany „jabłkiem” jest przede wszystkim charakterystyczny dla mężczyzn. Tkanka tłuszczowa w tym przypadku umiejscowiona jest centralnie, otłuszczając wszystkie narządy wewnętrzne. Uważana jest dlatego za bardziej niebezpieczną.

Typ pośladkowo-udowy, zwany „gruszką” charakteryzuje natomiast kobiety. Tkanka tłuszczowa zlokalizowana jest tutaj podskórnie w okolicach ud i bioder. Nie jest na szczęście tak groźna w skutkach jak poprzednia jednak stanowi znaczny problem estetyczny. Wymienione typy otyłości są charakterystyczne dla danej płci, co nie oznacza, że kobieta nie może mieć otyłości brzusznej lub odwrotnie (chociaż ten drugi przypadek zdarza się niezwykle rzadko).

 

 

 

Jak rozpoznać zagrożenie??
Istnieje wiele wskaźników oznaczających stopień otyłości, jednak najczęściej wykorzystywane są wskaźniki BMI oraz WHR.

BMI – współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach.
Interpretacja wyniku wygląda następująco:
•< 16,0 – wygłodzenie
•16,0–16,99 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę lub anoreksję)
•17,0–18,49 – niedowagę
•18,5–24,99 – wartość prawidłową
•25,0–29,99 – nadwagę
•30,0–34,99 – I stopień otyłości
•35,0–39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)
•≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

WHR to iloraz obwodu talii oraz obwodu bioder (obie wartości podane w cm). Wynik, który wskazuje na otyłość różni się w zależności od płci, co jest zrozumiałe, gdy weźmiemy pod uwagę różnice w budowie anatomicznej. Obwodu talii należy dokonać w połowie odległości między dolnym brzegiem (łukiem) żeber, a górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej. Natomiast pomiaru obwodu bioder dokonuje się prowadząc miarkę przez największą wypukłość mięśni pośladkowych, poniżej talerzy biodrowych.

Abyśmy mogli mówić o otyłości u kobiet wynik WHR musi być większy niż 0,88, natomiast u mężczyzn 1,02

CIEKAWOSTKA: według psychologów WHR jest miarodajnym, liczbowym wskaźnikiem atrakcyjności fizycznej kobiet w oczach mężczyzn! W większości kultur za najbardziej atrakcyjny uważany jest kobiecy kształt o WHR = 0,7. Potwierdzają to badania w których wykazano, że na widok nagich kobiet, posiadających WHR na poziomie 0,7 dochodzi do aktywacji w mózgu mężczyzn ośrodka przyjemności. Przypuszcza się iż jest to powiązane z podświadomym ocenianiem potencjału płodności kobiety przez mężczyznę, gdyż kobiety o szerokiej miednicy znacznie łatwiej przechodzą ciążę i poród.

Musimy jednak wiedzieć, że zarówno wskaźnik BMI, jak i WHR nie zawsze są dokładne w swojej ocenie. Przykładem są np. kulturyści, którzy przy wskaźniku BMI wykazującym otyłość, mają niewielką ilość tkanki tłuszczowej.

Dużo dokładniejszym wskaźnikiem jest procentowy pomiar zawartości tłuszczu w organizmie. Co prawda potrzebna jest do tego specjalistyczna aparatura, jednak dostępna jest ona coraz częściej, np. różnych w klubach fitness czy u dietetyków. Zawartość tłuszczu w organizmie mierzy się jako stosunek tkanki tłuszczowej do całkowitej masy ciała. Nie ma jednej liczby, która oznaczałaby prawidłową normę tłuszczu w ciele człowieka. Jej ilość zależy od wieku, płci i typu budowy ciała.

W zależności od wieku i płci zawartość tłuszczu przedstawiają poniższe tabele:
Dla kobiet:

Wiek Niedowaga Norma Nadwaga Otyłość
15-39 lat 14-21% 21-26% 26-32% 32-38% i więcej
40-55 lat 15-22% 22-27% 27-33% 33-38% i więcej
56-70 lat 16-23% 23-28% 28-34% 34-38% i więcej

Dla mężczyzn:
Wiek Niedowaga Norma Nadwaga Otyłość
15-39 lat 11-18% 18-24% 24-30% 30-36% i więcej
40-55 lat 12-19% 19-25% 25-31% 31-37% i więcej
56-70 lat 13-20% 20-26% 26-32% 32-38% i więcej

Już w kolejnej części naszego poradnika przedstawimy jaki wpływ na utratę kilogramów ma aktywność fizyczna, a przede wszystkim przyjrzymy się naszej specjalizacji – Nordic Walking. Zapraszamy serdecznie!!


Ze sportowym pozdrowieniem!
Helena i Marcin Szulc
Założyciele największej grupy Nordic Walking w Polsce MarszPoZdrowie.pl oraz szkoleniowcy w NordicWalkingPolska.pl

  • Nie miałeś nigdy do czynienia z instruktażem prawidłowej techniki Nordic Walking?
  • Czujesz, że potrzebujesz paru dodatkowych wskazówek?
  • Świetnie chodzisz, ale brakuje Ci motywacji, grupy do regularnch treningów?
  • Serdecznie zapraszamy na zajęcia szkoleniowe oraz grupowe! Wejdź na: szkolenia lub zajęcia regularne

Zajęcia z nami to nie tylko sucha nauka prawidłowej techniki marszu. Dodatkowo każde wyjście wzbogacamy poradami rehabilitacyjnymi, dietetycznymi, oraz podstaw dbania o własną figurę. Ponadto prowadzimy również przeróżne ciekawe ćwiczenia i zabawy integracyjno – sprawnościowe. Z nami dowiesz się jak dzięki odpowiednim ćwiczeniom z kijkami wzmocnić mięśnie całego tułowia, poprawić sylwetkę, spalić zbędne kilogramy oraz czerpać radość z każdego wyjścia!